AUTOKOREKCJA WAD POSTAWY


Im bardziej człowiek prowadzi mało ruchliwy, zwłaszcza siedzący tryb życia ( praca, wypoczynek), w tym szybszym tempie jego układ mięśniowy staje się niewydolny, zatracający zdolność stabilizacji czynnej kręgosłupa. Jest to jeden z rodzajów znanego
w medycynie zaniku z niedoczynności. W miarę upływu lat postępuje proces zużycia ( inwolucja ). Kręgosłup ulega skróceniu, zesztywnieniu, tyłozgięciu.
Wpływa to niekorzystnie na pracę narządów wewnętrznych, ogranicza sprawność ruchową, sprawia dolegliwości. Tych zmian można w pewnym stopniu uniknąć, a w każdym razie je opóźnić. 
Jeżeli chcemy mieć zdrowy i sprawny kręgosłup musimy dbać o niego przez całe życie. A jednym z najprostszych i najłatwiejszych sposobów jest ruch. Dobór ruchu musi być taki, by z jednej strony równoważył swym oddziaływaniem ogólnym nasz siedzący tryb życia, a z drugiej wyrównywał indywidualne niedobory ruchowe, zależne od potrzeb. W każdym wieku dostępną, formą aktywności ruchowej, jest gimnastyka. Więc czas poćwiczyć
poniżej lik do prostych ćwiczeń by prawidłowo utrzymywać postawę a potem trochę zabawy.
 


Link do zadań na dziś: AUTOKOREKCJA

Kształtowanie nawyku prawidłowej postawy przebiega w czterech fazach: 
Pierwsza z nich to uświadomienie dziecku nieprawidłowości postawy. Początkowo jest to trudne ze względu na utrwalony w mózgu wzorzec nieprawidłowej postawy, który traktowany jest jako normalny. Aby to zmienić stosowane są ćwiczenia oparte na reedukacji nerwowo-mięśniowej i poprawie czucia głębokiego, które polepszają świadomość własnego ciała. 
Drugą fazą kształtowania nawyku prawidłowej postawy jest opanowanie przez dziecko umiejętności dokonywania tzw. korekcji lokalnych np. skorygowanie ustawienia głowy, a następnie globalnych czyli całej sylwetki. 
Trzecia faza polega na wyrabianiu wytrzymałości posturalnej, tj. długotrwałego utrzymania (napięciem wzmocnionych mięśni) prawidłowej postawy. Czwartą fazę stanowi utrwalenie nawyku postawy prawidłowej w warunkach zbliżonych do życia codziennego automatycznie, tj. bez udziału ciągłej kontroli świadomości.

Link do ćwiczeń w formie zabawy  Ćwiczenia z butelką

PAMIĘTAJ
Przyjmowanie postawy skorygowanej jest niezbędnym elementem w procesie korygowania postawy ciała

Powodzenia i..
Udanych Wakacji :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga